Locatie: Latijns-Amerika
Strijden voor (seksuele) rechten van LGBT's in Ecuador
Homoseksualiteit was tot eind jaren negentig verboden in Ecuador. Lesbiennes, homo’s, bi- en transseksuelen (LGBT’s) die hun seksuele oriëntatie niet wisten te verbergen, werden gediscrimineerd en mishandeld – zelfs door de politie bij wie ze aangifte wilden doen. De laatste jaren is de publieke opinie echter aan het veranderen. Mede dankzij Hivos-partner FAMIVIDA.
Het verbod op homoseksualiteit schrok hen niet af bij de oprichting van FAMIVIDA (Fundación Amigos por la Vida, letterlijk: ‘Stichting Vrienden voor het Leven’) in 1995. Integendeel: het sterkte de drie homo’s in het geloof dat een organisatie als de hunne nodig was. ‘Een organisatie die opkomt voor de mensenrechten en grondwettelijke rechten van LGBT’s,’ zegt één van de drie oprichters, Neptali Arias.
Vanwege de anti-homosentimenten in Ecuador profileerde FAMIVIDA zich aanvankelijk niet als homostichting, maar als gezondheidsorganisatie die tegen seksueel overdraagbare aandoeningen streed. Arias: ‘Pas toen het verbod op homoseksualiteit in 1997 werd opgeheven – iets waarvoor wij ons achter de schermen erg hadden ingezet – konden we ons openlijk richten op een sterkere positie van LGBT’s.’ Deze dubbele focus van FAMIVIDA weerspiegelt de speciale aandacht van Hivos voor zowel hiv/aids als de positie van de vaak gemarginaliseerde LGBT’s.
Hivos-medewerker Manine Arends roemt FAMIVIDA om haar ‘veelzijdigheid en invloed’. Ze wijst erop dat FAMIVIDA, ooit begonnen in de stad Guayaquil, tegenwoordig landelijk én mondiaal respect geniet vanwege haar kennis en activiteiten. ‘We bieden mensen begeleiding bij het accepteren, waarderen en openlijk tonen van hun niet-heteroseksuele oriëntatie,’ zegt FAMIVIDA-directeur Arias. Velen moeten nog leren van zichzelf te houden zoals ze zijn. ‘Dan hechten ze ook meer waarde aan hun gezondheid en beschermen ze zich beter tegen seksueel overdraagbare aandoeningen als hiv.’
Hoe meer mensen zelfverzekerd ‘uit de kast’ komen, hoe positiever LGBT’s als groep worden gezien. Voor die zichtbaarheid en beeldvorming organiseert FAMIVIDA ook een jaarlijkse award-show, met daarin tevens een prijsuitreiking voor de meest en minst homofobe persoon in Ecuador. Mede dankzij dit soort populaire initiatieven, en haar publieke aanklachten tegen gevallen van homodiscriminatie, wordt FAMIVIDA beschouwd als een belangrijk Ecuadoriaans kenniscentrum omtrent seksuele diversiteit.
De organisatie bevestigt dit beeld met onderzoeken die zij gebruikt voor haar lobby, bijvoorbeeld naar het effect van bepaalde aidsremmers. Niet voor niets heeft de organisatie, in het kader van een Global Fund-project, een grote rol gekregen in de uitvoering van een strategie voor aidspreventie onder homomannen en transseksuelen in Ecuador.
Type organisatie
Community based organizationWerkveld
Hiv/aidsLand
EcuadorOpgericht
1995Hivos partner sinds
2001Website
http://quitogay.net/gente/famivida.htmMeer informatie
CONTACT
Guayaquil
Ecuador





MYHIVOS LOGIN














