ENG ESP
 


 
WERKVELD
Financiele dienstverlening

»


» Alle partners in dit werkveld


Red Financiera Rural

MICROFINANCIERING VOOR ARME ECUADORIANEN

Microfinanciering heeft de laatste tien jaar in Ecuador een flinke vlucht genomen. De vele tientallen kleine spaar- en kredietcoöperaties en andere microfinancieringsinstellingen bleken behoefte te hebben aan ondersteuning en verdergaande professionalisering. Dat is het werk van Red Financiera Rural (RFR).


Red Financiera Rural is een netwerk van 47 Ecuadoriaanse microfinancieringsinstellingen (mfi’s), spaar- en kredietcoöperatieven, financiële instituten en NGO’s die zich bezighouden met microfinanciering. Mfi’s bieden financiële diensten als sparen en lenen naar de arme lagen van de bevolking. Het gaat om mensen die door reguliere banken worden gezien als onaantrekkelijke klanten, terwijl juist deze mensen dankzij een microkrediet een hogere levensstandaard kunnen bereiken. Met haar gezamenlijke budget van 900 miljoen bereiken de lidorganisaties van RFR meer dan een half miljoen huishoudens.

'Veel kleine spaar- en kredietcoöperaties en microfinancieringsinstellingen vallen vaak niet onder de regelgeving van de financiële autoriteiten,’ stelt Javier Vaca, directeur van Red Financiera Rural (RFR), een netwerk van organisaties die zich bezighouden met microfinanciering. ‘Bovendien zijn ze vaak te klein om zich goed te kunnen ontwikkelen. RFR ondersteunt deze organisaties en coöperaties, onder andere door het aanbieden van gespecialiseerde trainingen voor de medewerkers.’

RFR richt zich ook op lobby en beleidsbeïnvloeding richting de overheid en probeert normen op te stellen, zodat de sector zelfregulerend wordt. Zo lobbyde RFR met succes tegen de plannen van de regering om één maximum rentepercentage vast te stellen voor alle financiële instellingen. Mfi’s, die op het platteland bedragen uitlenen van enkele tientallen of honderden euro’s, hebben namelijk hogere kosten dan reguliere banken en zouden in grote problemen kunnen komen door één maximumrente. Uiteindelijk werden er voor verschillende soorten krediet verschillende maximumtarieven vastgelegd, waarbij voor de mfi’s gold: hoe groter het bedrag, hoe lager de rente.

‘De mfi’s doen bovendien méér dan alleen krediet verstrekken,’ zegt Javier Vaca. ‘Ze functioneren ook als spaarbank, geven technische ondersteuning aan kleine ondernemers en zijn soms ook al actief op het gebied van microverzekeringen. Als die realistische rentepercentages er niet waren gekomen, dan zou er in grote delen van Ecuador helemaal geen kredieten meer worden aangeboden. En dat zou precies het tegenovergestelde zijn van wat er moet gebeuren.’


 



PARTNER IN FOCUS
Kloop Media Foundation
Burgerjournalistiek voor jongeren in Kirgizië
 
WEB 2.0
Twitter Facebook Youtube
 
Postcode lotterij CBF Alliance